רונית ביטון- פייסבוק ורשתות חברתיות - מהי אסטרטגיית האוקיינוס הכחול וכיצד תוכלו להשתמש בה להצמחת החברה והעסק שלכם?
FacebookTwitterLinkedinPinterest

רונית ביטון

אסטרטגיה, הרצאות ושיווק בדיגיטל

מהי אסטרטגיית האוקיינוס הכחול וכיצד תוכלו להשתמש בה להצמחת החברה או העסק שלכם? 
 

לא פעם חשבתם בוודאי איך תוכלו להשיג יתרון עסקי בשוק רווי ועמוס במתחרים. מן הסתם כבר ניסיתם הכל- ייעלתם את תהליכי הייצור שלכם, או שדרגתם את המוצר והפיצ'רים שלו. כלומר, עשיתם הכל כדי להגדיל את נתח השוק שלכם אך עדיין לא הצלחתם להצמיח ולהביא את העסק למקום שרציתם. 

דרך אחרת, יצירתית יותר, שתעזור לכם לחשוב מחוץ לקופסא ולהביא אליכם לקוחות חדשים היא באמצעות אסטרטגיית האוקיינוס הכחול.

אסטרטגיית האוקיינוס הכחול היא אסטרטגיה עסקית להתמודדות בשוק תחרותי שהוצגה ב-2004 על ידי החוקרים וו. צ'אן קים (W. Chan Kim) ורנה מאובורן (Renée Mauborgne). גישתם מבוססת על שני עקרונות:
 • שינוי המיקוד האסטרטגי/העסקי של החברה שלכם ע"י זיהוי אוקיינוסים כחולים (שטחים פנויים בתעשייה שאין בהם מתחרים נוספים) במקום לפעול בתחומים בהם יש מתחרים רבים (אוקיינוסים אדומים).
 • קידום פיצ'רים/שירותים חדשים שיש להם דרישה בשוק תוך צמצום/ביטול מוצרים או שירותים שאינם בעלי ערך רב ללקוחות.  
מהם שלבי העבודה באמצעות אסטרטגית האוקיינוס הכחול?
 1. ראשית, מומלץ להוריד פיצ'רים של מוצר/שירות שלכם שלפי דרישות השוק אינם הכרחיים או אינם מביאים ערך רב לעסק. ע"י כך שתורידו פריטים אלה, תוכלו גם לחסוך בהוצאות. כך למשל, הוציא הקרקס du Soleil Cirque (המכוון את הופעותיו בעיקר למבוגרים) את הופעת החיות מהרפרטואר שלו, וכך צמצם הרבה מההוצאות הקשורות להובלה וטיפול בחיות.
 2. בשלב הבא אפשר לבדוק אילו פיצ'רים במוצר/בשירות  מסוים ניתן להוריד אל מתחת לסטנדרט הקיים בתעשייה ובכך לחסוך בעלויות. כך למשל, חברת Nintendo Wii, הורידה את רמת המעבד הגרפי שלה לרמה נמוכה יותר מזו של שאר המוצרים בשוק. החברה מצאה שאפקטים ויזואליים חיים של הדמויות במשחקים אינם כה חשובים להשגת שביעות רצון של קהל היעד שלה (ילדים וקשישים) וכך הורידה את עלויות הייצור.
 3. צעד נוסף שכדאי לשקול הוא שדרוג מוצר/שירות קיים כדי להציע ללקוחות פתרון טוב יותר מהפתרונות הקיימים בשוק. כך למשל חברת Apple אפשרה ללקוחותיה להעביר את המוסיקה שיש להם במחשב למכשיר ה- iPod (כדי שיוכלו לנוע איתה ממקום למקום), פתרון שהיה טוב יותר בזמנו מהפתרונות שהציעו שאר החברות.
 4. המלצה נוספת היא לחפש פיצ'רים חדשים שיוכלו להיות בעלי ערך ללקוחות. כך למשל הקרקס du Soleil Cirque הוסיף לקרקס המסורתי גם שירים, ריקודים ומוסיקה מקורית ובכך הפך את הופעותיו לבעלות ערך לנשים בוגרות שהיו חלק מקהל היעד שלו.
   
אז איך תוכלו למצוא את האוקיינוס הכחול שלכם בו לא תצטרכו להתמודד עם מתחרים רבים? לפניכם כמה כיוונים שכדאי לכם לבדוק לגבי העסק שלכם:
 • חפשו מוצרים ושירותים שיוכלו להשלים את המוצר/השירות שלכם - מומלץ לבחון מה קורה לפני, בזמן ואחרי השימוש במוצר או בשירות שלכם ואילו שירותים נוספים יכולים להתחבר אליו. כך לדוגמא, חנות הספרים האמריקאית Barnes & Noble החלה לחבר קריאת ספרים עם מכירת משקאות חמים בחנויות שלה וצעד זה הפך אותה לרשת הספרים השנייה בגודלה בארה"ב.
 • פנו לקהלי יעד ששאר המתחרים בשוק אינם פונים אליהם – כך לדוגמא, תוכלו לפנות למשפיענים בתחום על מנת שיפרסמו את המוצר/שירות שלכם.
 • חברו או התאימו את המוצר/השירות שלכם לטרנד קיים בשוק (רק אחרי שווידאתם שהוא יציב לאורך זמן ויש לו מסלול ברור בשוק). כך למשל חברת Apple התחברה למגמה של הורדת מוסיקה מהאינטרנט והשיקה את שירות ה-iTunes שלה.
 • בחרו גישת שיווק הפוכה מזו הקיימת בתעשייה שלכם- דוגמא טובה יכולה לשמש חברת body shop שהחלה להתמקד בשיווק שלה בפאן השימושי (הקוסמטי) של מוצריה במקום בפאן הרגשי.
 
יש עוד דרכים רבות להיות יצירתיים ולחפש אוקיינוסים כחולים בתעשייה שלכם. שימו לב שאתם בודקים מה קורה סביבכם, חושבים מחוץ לקופסא, ויוזמים שינויים וחידושים בהתאם. מעוניינים בטיפים ומידע נוסף? מוזמנים לפנות כאן.

 

*נכתב בהשראת הספר "אסטרטגיית אוקיינוס כחול" מאת  וו. צ'אן קים ורנה מאובורן